středa 22. prosince 2010
Neototalitní EU je tragikomická, ale Evropa umírá a za pár let už tu nebude
Ve svém blogu "Slovo v překladu" jsem...
Zůstaňme však dnes u Matouše a jeho podání. Nikde v jeho vyprávění se nedočteme, že by Josef dostal nějakou uspokojující odpověď ze strany lidí, ať Marie samotné či její rodiny. Přesto Josef nehodlá vůči Marii použít striktně litery ustanovení Zákona, která konkrétně stanoví, jak v takové situaci má kdo jednat a jaké důsledky nesou ti kdo se provinili. Josef nechtěl jít až do krajnosti. Proč? Zřejmě Marii skutečně miloval. Znal realitu tehdejšího života, věděl co všechno se může stát, čím vším je mladá dívka ohrožována ze strany mužů. V jeho srdci bylo přítomno milosrdenství. Evangelista o něm ale také tvrdí, že byl spravedlivý, což znamenalo, že byl ctitelem Zákona. Právě na jeho příkladu můžeme porozumět tomu k čemu měl Zákon sloužit. Prioritou Zákona není trest ale dobrý lidský život. Motivací vzniku Zákona není egoismus Boha ale jeho láskyplný vztah ke stvoření, ke člověku, k lidské pospolitosti. Josef volí život pro Marii i dítě, které ona nosí pod srdcem a proto ji chce propustit ze svazku s ním v tichosti. A tady přichází evangelista s vyprávěním o Josefově spánku a setkání ve snu jež měl s Hospodinovým andělem.
Jenomže ještě před tímhle vším uvádí Matouš obsáhlý soupis jmen mužů a žen o němž říká, že jde o Knihu rodu Ježíše Krista, syna Davidova, syna Abrahamova. Když tento soupis pročteme zjistíme, že jsou v něm zahrnuty osoby, které mají za sebou velmi pestrou a dramatickou minulost a to ať jde o muže nebo ženy. Tuto pestrou a rozmanitou společnost lidí přijímá Bůh za svou když doprostřed lidského společenství posílá Ježíše Krista. Teologie mluví o kenozi Boží, když Bůh koná dílo spásy lidí. Není součástí tohoto Božího jednání i ten z lidského pohledu nejistý způsob Ježíšova příchodu do světa lidí? A tuto "tmu" Spasitelova vtělení v lidskou existenci prosvětluje Bůh svým Duchem.
Je zajímavé, že církev ve spojitosti s tímto Matoušovým textem čte text proroka Izajáše o králi Achazovi a jeho neochotě uposlechnout výzvy tlumočené mu prorokem a požádat Hospodina o znamení. Achaz prorokovi odpověděl: "Nepožádám, nebudu pokoušet Hospodina." Achaz žil v zajetí svého myšlení své představy o Bohu. Nemáme i my podobný problém, když uvažujeme o příchodu Kristově do našeho světa? Proč by v tomto případě nemohl Bůh jednat zcela jinak, než jakou jsme si mi lidé učinili představu, že to jedině mohlo být. Působí nám to snad pohoršení, že by Bůh "klesl" tak hluboko? Ne nejsem heretik, ale nezavírám oči před otázkami, které se znovu a znovu vynořují.
středa 15. prosince 2010
pátek 3. prosince 2010
Spiked Aurora - Northern Lights near Bláfjöll, Iceland
"Tak nevím...
Je tu, jak čtenář může rozpoznat, řeč o naší svobodě, o jejím uplatňování, kdy naše jednání a rozhodování a jeho důsledky nedopadají jen nás, jako vlastní aktéry dění, ale také se (a někdy naprosto existenciálně) dotýkají lidí, na našich schopnostech a možnosti je uplatnit a použít právě pro jejich dobro zcela závislých.
Co může dělat člověk zakoušející aktuálně reálnost tohoto dilematu lidské svobody a volby z ní plynoucí, když je shodou okolností tou třetí osobou právě on sám? Co s tím může dělat? Může se toho "svého" hybatele dějů dovolávat, aby byl rozumný, aby byl přístupný kompromisu? Dost těžko, omezoval by jeho svobodu. Pokud je věřící, svěří to Bohu. Ne proto, že je fatalista, naopak je realista a proto bere na pomoc v téhle nouzi právě víru.
úterý 30. listopadu 2010
Jak se dělá politika...
úterý 23. listopadu 2010
Žádost, nebo prosba o odpuštění ?
V této souvislosti bylo zajímavé sledovat průběh setkání německého prezidenta Christiana Wulffa u prezidenta V.Klause. Klaus nedávno řekl, že nelze srovnávat zločiny Němců jichž se dopustili jako okupanti v různých zemích Evropy s tím co se dělo bezprostředně po skončení války ze strany Čechů vůči místním Němcům. Kupodivu podobně ve svém veřejném vystoupení hovořil i německý prezident. Přesto, když jsem poslouchal na ČR6 komentátorku Lídu Rakušanovou její interpretace tohoto vystoupení byla ve zcela opačném gardu. Tady však nešlo o důsledek neznalosti němčiny z její strany nýbrž o zcela zřejmě cílený záměr jí vlastní interpretace, což však je možno, nahlíženo z jiného úhlu pohledu považovat za záměrnou dezinterpretaci.
Při psaní tohoto příspěvku jsem se vrátil do své e-mailové pošty abych mohl přesně citovat rekce výše zmíněných čtenářů a klikl jsem si na ono inkriminované místo na portálu LIDOVEK.CZ a byl jsem překvapen. Onen titulek už neříkal, že Posselt žádal o odpuštění, nýbrž se tam skví slovo prosil. Minimálně je to důkazem toho, že správci noho portálu sledují a zajímají se o to co jim čtenáři píší. Chci věřit tomu, že došlo k dezinterpretaci z neznalosti či nepozornosti, vždyť Posselt je pravověrný římský katolík a ten jistě rozumí tomu, že o odpuštění se prosí.
Každopádně je tahle epizoda pro mě důkazem toho, že je užitečné nebýt lhostejný k tomu co se kde píše a používat vlastní rozum. Přeji vám všem hezké dny tohoto podzimu ve chvíli kdy u nás na Vysočině spadly první sněhové vločky.
středa 3. listopadu 2010
Třetí rok prací v Humpolci
úterý 2. listopadu 2010
pondělí 1. listopadu 2010
Hospodin je blízko...?
Ježíš jí řekl: "Proč pláčeš? Koho hledáš? V domnění, že je to zahradník, mu odpověděla: "Jestliže tys jej, pane odnesl, řekni mi kam jsi ho položil, a já pro něj půjdu." Ježíš jí řekl: "Marie!" Obrátila se a zvolala hebrejsky: "Rabbuni", to znamená Mistře (Jan 20,15.16).
Trápení a všelijaká nouze se nevyhýbá ani věřícímu srdci člověka. Není není nic špatného, když takový člověk pod tíží trápení třeba i pláče. Přítomnost víry v člověku není z naší strany nic záslužného, vždyť jsme poznali, že je to dílo Boží při nás sloužící k našemu uvedení do správného osobního vztahu s Bohem. Je to jeho prostředek, nástroj k tomu, aby s námi jednal.
Ano, i my ne vždy hned rozpoznáme, že teď a tady je to On s kým máme co do činění. I my se mnohdy "domníváme, že je to zahradník". Důležité je, abychom navzdory naší nevědomosti nepřestávali hledat, vyhlížet Hospodina. Duch svatý nám v pravý čas dá rozpoznat, že Hospodin je blízko a uslyšíme, že nás oslovuje jménem.
neděle 24. října 2010
Četba evokuje vzpomínky
Článek Hospodářských novin (hn.ihned.cz/c1-47411630) jen potvrzuje platnost úsloví, že život je změna a časy se mění. Přesto děkuji za tenhle podnět ke krátké vzpomínce na to "co odnés čas".
pondělí 4. října 2010
pátek 17. září 2010
Patnáct let české pravice
Herec Martin Štěpánek spáchal sebevraždu - ČeskéNoviny.cz
čtvrtek 16. září 2010
úterý 14. září 2010
úterý 31. srpna 2010
Will Bureaucracy Fell Spain's One-Man Cathedral?
středa 25. srpna 2010
Záhada překladu – kdo to vysvětlí?
Proto jsem byl překvapen a zaskočen zjištěním, které jsem učinil při četbě šesti českých překladů textu prorocké knihy Daniel 6,27. Těmi překlady jsou Ekumenický překlad (EP), Kralický překlad (KP), Český studijní překlad (ČSP), Bible 21. století, Jeruzalémská bible, Římskokatolický liturgický překlad. Jde o výnos krále Dareia. Všech šest překladů se shoduje, že Bůh je živý, zůstává a trvá na věky a jeho království nebude zničeno. Tři překlady EP,KP,ČSP pak ale tvrdí, že boží vláda bude (trvat) až do konce. Překlady Bible 21. století, Jeruzalémská bible a Řmk liturgický překlad naproti tomu optimisticky tvrdí, že Boží vláda nebude mít konce, nikdy neskončí, nemá konec.
Proč je tu ten markantní rozdíl v pohledu Boží skutečnost? Přiznám, že je mi bližší ono slovo o nekončící Boží vládě. Přesto bych rád nalezl vysvětlení onoho "pesimistického" konstatování o o jejím podmíněném trvání do konce (koho, nebo čeho?)
Uvádím všech šest překladů v plném znění perikopy:
EP: "neboť on je Bůh živý a zůstává navěky, jeho království nebude zničeno a jeho vladařská moc bude až do konce."
KP: "on jest Bůh živý a zůstávající na věky, a království jeho nebude zrušeno, ani panování jeho až do konce!"
ČSP: "on je Bůh živý, stálý navěky , i jeho království, jež nebude zničeno, a jeho vláda bude až do konce."
JERUZALÉMSKÁ BIBLE: "je to Bůh živý, trvá navěky – jeho království nebude zničeno a jeho vláda nebude mít konce."
BIBLE 21. století: "on je Bůh živý, on trvá navěky. Jeho království se nezhroutí a jeho vláda nikdy neskončí."
Řmk liturg. překlad: "on je Bůh živý a zůstává navěky, jeho království nebude zničeno, jeho moc nemá konec."
úterý 24. srpna 2010
Proutěný muž
Proutěný muž
V sobotu 21. srpna jsem se chvíli rozhodoval, který TV program budu sledovat a tak se stalo, že jsem vstoupil do již rozběhnutého děje filmového příběhu na TV Barandov. Hlavní postavu ztvárňoval Nicolas Cage. Brzy jsem porozuměl, že hraje policistu, který na jakémsi ostrově hledá nějaké malou dívenku. Za nějaký čas bylo jasné, že ta dívenka mu není cizí ale jde o jeho dcerku. Pak jsem poznal i její matku, mladou a krásnou ženu jež na onom ostrově žila a měla blízký vztah k pátrajícímu policistovi. Z probíhajícího filmového vyprávění bylo záhy patrné, že dívenka je ohrožena na životě, má se stát obětinou jakéhosi záhadného místního rituálu.
Děj příběhu byl velmi bizarní. Policista procházel záhadnými situacemi, prodělával tajemné duševní stavy. Byl k smrti poštípán včelami, které zde byly předmětem jakési úcty. Všemi těmito úskalími a ohroženími i s pomocí obyvatelek ostrova prošel nakonec vždycky zdráv.
Přitom všem se opakovaně setkává s matkou své dcerky a snaží se ji přimět k nějaké rozumné spolupráci při hledání jejich dítěte. Její slova i jednání na něj působí značně rozporuplně. Tento její projev přičítá rozrušení ze ztráty dcerky.
Během svého pátrání se setká i s muži žijícími na ostrově. Jejich chování je víc než zarážející, žádný z nich nereaguje na policistovo oslovení, chovají se jako němí. Jsou jaksi odevzdaní bez vlastní vůle. Konají jen různé těžké fyzické práce a nemluví.
Policista se nakonec setkává osobně s krásnou ženou zralého věku. Je to vůdčí osoba celého ostrovního společenství. Je duchovní vůdkyní, jakousi matkou a kněžkou v jedné osobě. Z rozhovoru s ní se policista dozvídá, že na ostrově žije ryze feministické společenství, které muže používá výhradně k oplodnění vybraných mladých žen. Vychází najevo, že k plnohodnotnému životu jsou předurčeny pouze novorozenci ženského pohlaví. Z dětí mužského pohlaví jsou vytvářeni oni mlčeliví otroci určení pro těžké fyzické činnosti. Policista se zároveň dozvídá, že ne jeho dcerka, jak se dosud domníval, ale on sám se má stát určenou obětí každoročního náboženského rituálu obětování bohům tohoto feministického společenství.
Příběh graduje. Policista poznává, že žena s níž zplodil hledanou dcerku je nedílnou součástí ostrovního společenství. Muž je přiveden na údolní planinu na jejímž návrší stojí obrovská figurina z dřevěných trámů a proutí. Mužští otroci jej spoutají a vlečou k figurině. Nakonec je pomocí lana vytažen do nitra figuriny a dál až do jejího vrcholku. Ke svém zděšení a překvapení vidí, že jeho dcerka jde s úsměvem k proutěné figurině. V ruce nese zapálenou louč a blíží s k patě figuriny. Otcův zoufalý křik jí nic neříká. Zapaluje figurinu a její otec ve výhni plamenů umírá. Přihlížejícímu ženskému zástupu se na tvářích rozlévá blažený a šťastný úsměv, vždyť bohové byli uspokojeni.
Jakousi pointu příběhu, jehož začátek jsem neviděl, nabízí film ve svém závěru. Dvě mladé a krásné ženy z ostrova jsou na pevnině. Pobývají v jakémsi zábavním podniku a oslovují přítomné muže, aby každá s tím "svým" odešla do ústraní pracovat na zajištění budoucnosti feministického společenství jejich ostrovního domova. Jednou z těch žen je ta která s obětovaným policistou přivedla na svět jím hledanou dcerku.
Televize film promítala s titulem Rituál. Nicméně původní název The Wicker Man (Proutěný muž (?)) je nepochybně výstižnější i pro jistou ironii obrážející osnovu příběhu. Nevím s jakým záměrem byl film natočen ale nemohl jsem se ubránit myšlence kam až může dojít jakékoli lidské hnutí překročí-li určitou hranici a stane se extrémistickým.
úterý 10. srpna 2010
Fotbalistům PAOK Soluň fandí s chuligány i kněz - SportovníNoviny.cz
pondělí 9. srpna 2010
neděle 8. srpna 2010
čtvrtek 5. srpna 2010
Kdo je jako On
Pak je tu ale Ježíš Nazaretský se slovy modlitby vyzývajícimi nebeského Otce, aby oslavil své Jméno. Tady lze jen obtížně mluvit o průkaznosti toho, že modlitba byla vyslyšena. Lidská zkušenost ví vcelku bezpečně o Ježíšově lidské existenci, ví o jeho matce o jeho praktické činnosti i o zakončení toho všeho smrtí na dřevu kříže a posléze uložením těla do hrobu. Kde tu člověk může nalézt odůvodnění k oslavě Otcova jména? Ježíš ale o této potencionální skutečnosti zcela vážně mluví. Co myslí tou oslavou Otcova jména? V čem spočívá?
Klíčovým pojmem je tu existence, přítomnost víry v Ježíše jako Krista na straně člověka.Jak ale tato víra vzniká? Jaký je důvod její existence? Tahle víra vznikla při setkání vyvolených se vzkříšenou a oslavenou existencí ukřižovaného Ježíše Nazaretského. Toto setkání a rozpoznání Vzkříšeného jako ukřižovaného Ježíše bylo příčinou a důvodem. Oni vyvolení si autentický prožitek téhle skutečnosti nenechali pro sebe, sdělili jej dál až v průběhu času dostal podobu písemného záznamu. Ten se dostal až do našich končin a do našeho času a je pro nás "materiálním" základem toho, že i my věříme v Ježíše Nazaretského jako Krista.
Proč se nám to přihodilo? Vždyť lidských písemností a záznamů o podivuhodných jevech je řada, proč jsme ochotni vzít právě evangelium v potaz jako bernou minci, jako pravdu? Neznám jiné vysvětlení než to, že je tu v práci směrem k nám Duch svatý, Boží moc, která v nás působí ono oslavení jména nebeského Otce proměnou naší existence ospravedlněných hříšníků ve služebníky Ježíše Krista.
pondělí 2. srpna 2010
Obscene storm structure from South Dakota!
Vyznění tohoto záznamu přírodního živlu je podmaňující, vzbuzuje bázeň.
pondělí 26. července 2010
pondělí 19. července 2010
sobota 10. července 2010
pondělí 5. července 2010
neděle 4. července 2010
pátek 2. července 2010
čtvrtek 1. července 2010
Medugorje
neděle 20. června 2010
Avslutningen på konserten för Kronprinsessan Victoria och Daniel
středa 2. června 2010
Eretz.cz | Izrael a Blízký východ ve zpravodajství - Bílé vrány českých médií: Nezaujatě o krvavém incidentu u Gazy
pondělí 31. května 2010
Video: Klaus se setkal s Radkem Johnem - ČeskéNoviny.cz
neděle 30. května 2010
čtvrtek 27. května 2010
Dotek evangeliem lásky
Evangelium se dotýká toho, kdo se mu otevře a přijímá je. Pak se stává v jeho životě silou proměňující jeho existenci. Evangelium je pro něj osvobozující mocí, dávající nový a skutečný smysl jeho životu.
na Ježíšovu výzvu: "Pojďte ke mně, všichni upracovaní a obtěžkaní, a já vám dám odpočinout."
Ježíš člověka volá: "Pojď ke mně..." a odpovídá tak na jeho potřebu mít vztah s někým nade vší lidskou pochybnost věrným a stálým ve vztahu.
Ježíš lidi nesortuje, zve každého, vždyť přišel kvůli všem a pro všechny, unavené nejen tím co vidí kolem sebe a co na ně někdy i nelítostně doléhá ale unavené i sebou samými, marností vlastního usilování o svoji proměnu k lepšímu.
Kristus nám nenabízí nějaké nové náboženství, kterých lidé ve své mysli a fantazii již vytvořili bezpočet. Přichází k nám osobně v Duchu svatém, aby nám dal spásu a odpočinek svědomí pramenící z jistoty odpuštění hříchů i odpočinek srdce pramenící z jistoty věrnosti Boží lásky k nám.
středa 26. května 2010
neděle 16. května 2010
pondělí 10. května 2010
Rainbow over Liverpool
čtvrtek 29. dubna 2010
neděle 25. dubna 2010
Existenciální otázka víry
To co tu čteme má co říci i křesťanskému chápání toho co se děje se světem v němž žijeme. My v něm přece skrze víru žijeme bohatší ale do jisté míry i komplikovanější život. Proč? Protože naší autoritou je Bůh sklonivší se k nám v Ježíši Kristu.
pátek 23. dubna 2010
čtvrtek 22. dubna 2010
úterý 20. dubna 2010
neděle 18. dubna 2010
středa 7. dubna 2010
středa 31. března 2010
Požehnané Velikonoce,
pátek 26. března 2010
Do svatého týdne
BŮH
...vše co Bůh stvořil, je dobré a nic, co se přijímá s díkůvzdáním není třeba odmítat; posvěcuje se to Božím slovem a modlitbou 1.Timoteovi 4,4
Poznámka: Z rozhovoru Hospodina se satanem je zřejmé, že satanovo podezření – osočení Jóba bylo bezdůvodné. Slyšíme-li přesto z Hospodinových úst, že se dal přimět, aby bezdůvodně mořil člověka o jehož věrnosti nemohlo být pochyb, pak nás Písmo konfrontuje s nezvykle silným antropomorfismem. V Talmudu je možno číst slova rabiho Jóchanana pravící, že by se něco takového nesmělo ani vyslovit, kdyby to nestálo přímo v Písmu sv.. Tento antropomorfismus upozorňuje na to, že Hospodinovo nepochopitelné počínání je "dílo jemu nevlastní" (Iz 28,21), skrývá se za ním soucitné a dobrotě nakloněné srdce.Hospodinovu milosrdenství není nikdy konec. Ač trestá (viz kompetence satanova) zůstává milosrdný.
V tom na něj začala padat hrůza a tíha. Řekl jim: "Je mi úzko až k smrti." Kousek poodešel, padl na zem a modlil se, aby ho, je-li to možné, ta hodina minula. Tehdy řekl: "Abba, Otče, pro tebe je možné všechno. Odejmi ode mě tento kalich! Ať se však nestane má vůle, ale tvá."
Tehdy se ukázal anděl z nebe a posiloval ho. Ve smrtelném zápase se tedy modlil ještě vroucněji a jeho pot stékal na zem jako krůpěje krve
Vtom přišel Jidáš, jeden ze dvanácti... Jeho zrádce přistoupil k Ježíšovi a políbil ho se slovy: "Rabbi, Rabbi!"
čtvrtek 25. března 2010
neděle 21. března 2010
Quegli attacchi al Papa teleguidati | Pagina 3
Mnoha křesťanů bez rozdílu denominace se těžce dotýká mediální atak, který už není mířen obecně na církev ale stále více se stává jeho cílem osoba Josefa Ratzingera, papeže Benedikta XVI.. Jistým pokusem o osvětlení toho proč se tak děje je tento článek, který je možno ve zkrácené verzi nalézt v češtině serveru Radio Vatikán .cz.
středa 17. března 2010
Lisabonská tramvaj
úterý 16. března 2010
Velikonoce dopis
Psaní do závěru postního času
Byli na cestě vzhůru do Jeruzaléma. Ježíš šel napřed a oni ho ohromeně a se strachem následovali (Marek 10,32).
Sestry a bratři v Ježíši Kristu, přátelé ve víře v Boha Otce i Syna i Ducha svatého, pokoj vám.
Letošní dlouhá zima neodvratně končí a paprsky jarního slunce si probíjejí cestu k zemi aby ji probudily ze spánku k novému životu. I my je s radostí vítáme, protože mají sílu prohřát naše zkřehlé údy. Cesty, v zimě pro mnohé takřka neschůdné, učiní opět schůdnými.
V úvodu tohoto dopisu je uvedena zpráva o Ježíšovi , vystupujícím spolu se svými učedníky v čase blížících se židovských velikonoc nahoru k Jeruzalému. Učedníci ani zdaleka netušili k jakému dramatu se schyluje. Uvědomoval si to však jejich Rabi, už několikrát za čas svého veřejného působení uprostřed Izraele zakusil nevraživost a nepřátelství. Nenechal se však ničím z toho odradit od naplnění poslání o kterém byl vnitřně přesvědčen, že to není jakýsi jeho lidský nápad, ale že je to vůle jeho Otce v nebesích. Zřejmě tento rozdíl, v uvědomění si toho co se děje, mezi učedníky a jejich Mistrem byl příčinou toho, že za ním sice šli, ovládala je však nejistota. Tak se jim Ježíš fakticky vzdaloval. Mnohé nechápali, mnohému nerozuměli a bylo to pro ně těžko přijatelné. Proto docházelo k tomu, že se zprvu početná skupina postupně scvrkávala, až na oněch dvanáct, kteří na rozdíl od Ježíše netušili, že uprostřed nich je přítomen Ježíšův zrádce.
V tomto připomenutí jedné epizody Ježíšova putování ke golgotskému kříži nejde ani tak o historii. Jde v něm o nás o náš život o náš vztah k Ježíši Kristu o jeho místo v našem životě. To místo i podobu vztahu vytváříme my sami, každý sám za sebe. Přitom platí, že v tom nezůstaneme sami, odkázáni na svou hříchem poznamenanou přirozenost. Ježíš, který je tak daleko před námi, nás nenechává opuštěné, ke každému posílá svého Ducha, který je mocí a silou schopnou uvést jej do živého obecenství s Ním o němž pak vyzná, že je jeho Spasitel a Pán.
Přátelé, přeji každému z vás dostatek zdraví, duševních a fyzických sil. Především pak pevnou důvěru v Boží lásku a milosrdenství jež dostalo zcela konkrétní podobu v příběhu Ježíše z Nazaretu o kterém nám Duch svatý vlévá, skrze zvěstování evangelia, do srdcí jistotu víry, že on je náš Spasitel, protože je nejen synem Mariiným ale také a především Synem Božím, že v něm se k nám sklání a přibližuje sám Bůh.
pondělí 15. března 2010
Jób 5x česky
neděle 14. března 2010
Boží muka
úterý 9. března 2010
pondělí 8. března 2010
Jób 5x česky
kapitola 28, 28
Kralický překlad
středa 3. března 2010
Photos: Rebuilding Destroyed Cities
Člověk klopýtá, klesá, padá a znovu povstává, vůle k životu vítězí.
Jób 5x česky 2.pokrač.
Český studijní překlad
pondělí 1. března 2010
Jób 5x česky
neděle 28. února 2010
Jób 5xčesky
Nová bible kralická
Photos: Massive Earthquake Hits Chile
Bolavý svět je stále kolem nás. U nás se několik minoritních usiluje bezohledně uhájit své "zasloužené???" benefity, česky zvýhodnění. Vlastně se domáhají jakési pozitivní diskriminace.
pátek 26. února 2010
Pictures of the Week
I tak surová záležitost jakou je válčení, má chvíle relativního klidu ve kterých lze nalézt i jakousi zvláštní poezii.Možná to někomu bude znít uhozeně ale mnoho z lidských činností v sobě chová přítomnost paradoxu.
čtvrtek 25. února 2010
Martina Sáblíková - The Gold Medal Ceremony BC Place, Vancouver
V literárním světě jsem nalezl zřejmě nejvýstižnější komentář, byť se původně vztahuje k něčemu zcela jinému: " K výsledku, který má nějakou cenu, může dojít jen ten, kdo se věcí zabývá důkladně a dlouho."
Komplikovanost dění kolem Izraele
pondělí 22. února 2010
Nejednoznačnost lidského bytí
Proč se v lidských životech setkáváme s touto skutečností nejednoznačnosti existence? Poodstoupíme-li a hledíme na konkrétní lidský život z odstupu naskytne se nám komplexnější obraz oproti tomu, když jsme soustředěni jen na "detail".Pak se můžeme stát chápavějšími pro konání člověka než zůstaneme-li soustředěni na detail. Je tu ještě jeden důležitý moment pro dosažení pokud možno pravdivého obrazu člověka v jeho životní existenci. Tím je celistvost onoho pohledu, které lze docílit skutečně až po skončení životní pouti takto nahlíženého člověka.
Možná se Ti milý čtenáři zdá být tohle téma odtažité, přesto si myslím, že má pro každého jednotlivce význam se nad ním zastavit a zauvažovat ve vztahu k vlastnímu životnímu putování a projevům své vlastní nejednoznačnosti. Chci tu poukázat i na problematičnost našich soudů o lidech.
Znám od mládí člověka dosáhnuvšího dnes středního věku. Znám ho jako souseda z ulice a jako spolužáka jednoho ze svých dětí. Znám i jeho rodiče, jako sousedy. Ten člověk se ve svém mládí, prožívaném ve druhé polovině naší normalizace, rozhodl být novinářem. Dostal se na fakultu žurnalistiky a vystudoval ji. Dnes je redaktorem jednoho z celostátně působících médií. V době kdy studoval na střední škole a byl již rozhodnut ke studiu žurnalistiky prokazoval svůj talent v psaní textů pochlebujících komunistickému režimu. Přišel však převrat podzimu 89 a ze začínajícího komunistického novináře se postupem času stal novinář, zjednodušeně řečeno katolický. Objevil v sobě i talent básníka. Dnes je možno v katolicky orientovaném tisku číst jeho rozhovory s lidmi, kteří na vlastní kůži zakusili co to je jít proti proudu v čase a v naší zemi kde vládnou komunisté.
Nepopírám, že prohlédnutí a obrácení člověka je možné. Křesťanství na této skutečnosti mimo jiné stojí. Dokonce slyšíme o lidech, kteří, jak sami o sobě tvrdí, zakusili takřka bleskové procitnutí a obrácení. Ne nadarmo však v Písmu čteme o tom, že rozhodující je to zda člověk v tom novém, k čemu se obrátil a pro co se rozhodl, vytrvá až do konce svého života.Že to není jednoduché a snadné ukazuje příklad "mého" básníka. V novinách, které nepravidelně čtu, jsem se začetl do reakce jakéhosi překladatele na jejich anketu Kniha roku 2009. Autora zaujala slova "mého" básníka, který zde jako knihu roku uvedl titul Vcházení do Evropy. V odůvodnění své volby básník napsal, že je to "noblesní lekce všem Antievropanům – křupanům". Autor, kterého tato příkrá básníkova slova zaujala v prvé řadě z jazykového hlediska, aniž by o básníkovi věděl to co já dochází k závěru, který ukazuje na falešnost našich sebejistot v tom, že jsme definitivně za sebou nechali svoji minulost, že jsme od ní zcela bezpečně odstřiženi. Není tomu tak. Máme stále důvod k pokoře a k pokání, jsme stále ještě na cestě a nevíme kde a kdy z hlubin našeho bytí náhle vyvře něco co naši sebejistotu otřese a zpochybní nás, jako se to stalo "mému" básníkovi. Autor pozastavivší se nad básníkovým výrokem svoje zamyšlení končí takto: "Zatím ještě ne ´nepřátelé Evropy´ ani ´názorově méněcenní´, zatím jenom páně ...... ´křupani´. Ale co není může být. Kdyby takhle mluvil nějaký bruselský podržtaška hledící si svého zajištěného živobytí, bylo by to nechutné, ale vlastně by to bylo k smíchu. Ale když se touto po totalitarismu páchnoucí demagogií ohání básník (tj. člověk, jenž by měl mít k jazyku niterný vztah a měl by být nadmíru citlivý na jeho zneužívání a prznění), je to k pláči."
pátek 19. února 2010
úterý 16. února 2010
pandán Karl Rahner
Úvahy 2010
Pandán převzatý od Karla Rahnera
k textu Křesťanem nelze být bez církve
Jde o úryvek z jeho obsáhlého díla Základy křesťanské víry (vydal TRINITAS r.2002)
Oprávněná důvěra ve vlastní církevní společenství
Jednotlivý křesťan má nesporně právo předpokládat, že jako legitimní má být uznána především jeho vlastní dějinně církevní existence z níž vychází jeho myšlení a na níž trvá, dokud se neprokáže opak. Člověk, duchovně svobodná, dějinná bytost, která musí postupovat v odpovědnosti za své bytí je tím, kdo se nejprve s důvěrou spoléhá na předem danou situaci. Je ovšem bytostí reflektující, bytostí kritickou, jež klade otázky, bytostí, jež svou vlastní předem danou situaci tázavě zkoumá a podle okolností i překonává, a to i v existenciální revoluci, kdy se z takové předem dané situace vymaní a třeba ji i radikálně změní. Žádný člověk ve svém svobodném duchovním bytí, za které je také zodpovědný, nezačíná prostě od nuly a nekoncipuje totalitu svého bytí úplně nově. Proto má každý křesťan nejprve právo, aby momentální křesťanskou církevní situaci, která mu byla dějinně dána a kterou převzal, považoval za správnou. Všeobecná fundamentální teologie sama o sobě a in abstracto nepopírá tuto situační vázanost ani oprávněnost presumpce legitimity dějinně podmíněné situace.
To platí pro každého křesťana. Tím samozřejmě uznáváme, že křesťan jakékoliv denominace přijímá tuto situaci, jež je mu předem dána, už s důvěrou (předem mu danou jako závdavek) ve smysl své existence a podle toho také smýšlí, a to právem. Žádný křesťan nemá jako křesťan úkol a povinnost, aby vystoupil z dějinnosti své existenciální situace a totální reflexí chtěl teprve zakládat konkrétnost svého bytí. Tím ovšem nepopíráme povinnost člověka zodpovědně reflektovat svou situaci, v určitém smyslu ji zpochybňovat, případně ji změnit, třeba i velmi radikálně, na základě existenciální zkušenosti svého života spojené s vlastní reflexí. Nejprve však člověk začíná tím, že důvěřuje svým rodičům, že přijímá předávanou kulturu jako smysluplnou, že předpokládá platnost předávaných hodnocení, t.j. nesouhlasí s nimi absolutně, ale přece jen uznává jejich účelnost a důvěryhodnost a považuje je za skutečně nosný a pravý základ pro svou existenci. K tomu ještě přistupuje, že křesťan, jakéhokoliv vyznání, získává uvnitř tohoto určitého konfesionálního křesťanství zkušenosti křesťanské existence, milosti, spasitelné povahy svého života, nejhlubší útěchy své existence; nabývá zkušeností, o nichž zcela právem soudí, že pocházejí z jeho konkrétního křesťanství. Není tomu tak, že by konkrétní křesťan zakoušel v nejhlubším nitru svého subjektivního vědomí a svědomí něco z Boží milosti, z Božího odpuštění, ze smysluplnosti svého života, a pak by tuto zkušenost prohlásil za danou zcela nezávisle na konkrétním církevním křesťanství, v němž se již nachází. Nikoli: získává takovou vnitřní zkušenost skrze společenství, z hlásání slova, z přijímání svátostí, a není přitom podstatné, v jakém křesťanském společenství se tak děje. Proto má také křesťan právo pokládat toto konfesionální křesťanství, jež mu bylo dějinně dáno, alespoň pro sebe za legitimní.
Katolická fundamentální teologie jako apologetika římskokatolické církve se musí m.j. vyrovnat s tím, že i církev jiné konfese zprostředkuje pravou, skutečnou křesťanskou zkušenost.
Strana 1