Nová bible kralická
neděle 28. února 2010
Jób 5xčesky
Nová bible kralická
Photos: Massive Earthquake Hits Chile
Bolavý svět je stále kolem nás. U nás se několik minoritních usiluje bezohledně uhájit své "zasloužené???" benefity, česky zvýhodnění. Vlastně se domáhají jakési pozitivní diskriminace.
pátek 26. února 2010
Pictures of the Week
I tak surová záležitost jakou je válčení, má chvíle relativního klidu ve kterých lze nalézt i jakousi zvláštní poezii.Možná to někomu bude znít uhozeně ale mnoho z lidských činností v sobě chová přítomnost paradoxu.
čtvrtek 25. února 2010
Martina Sáblíková - The Gold Medal Ceremony BC Place, Vancouver
V literárním světě jsem nalezl zřejmě nejvýstižnější komentář, byť se původně vztahuje k něčemu zcela jinému: " K výsledku, který má nějakou cenu, může dojít jen ten, kdo se věcí zabývá důkladně a dlouho."
Komplikovanost dění kolem Izraele
pondělí 22. února 2010
Nejednoznačnost lidského bytí
Proč se v lidských životech setkáváme s touto skutečností nejednoznačnosti existence? Poodstoupíme-li a hledíme na konkrétní lidský život z odstupu naskytne se nám komplexnější obraz oproti tomu, když jsme soustředěni jen na "detail".Pak se můžeme stát chápavějšími pro konání člověka než zůstaneme-li soustředěni na detail. Je tu ještě jeden důležitý moment pro dosažení pokud možno pravdivého obrazu člověka v jeho životní existenci. Tím je celistvost onoho pohledu, které lze docílit skutečně až po skončení životní pouti takto nahlíženého člověka.
Možná se Ti milý čtenáři zdá být tohle téma odtažité, přesto si myslím, že má pro každého jednotlivce význam se nad ním zastavit a zauvažovat ve vztahu k vlastnímu životnímu putování a projevům své vlastní nejednoznačnosti. Chci tu poukázat i na problematičnost našich soudů o lidech.
Znám od mládí člověka dosáhnuvšího dnes středního věku. Znám ho jako souseda z ulice a jako spolužáka jednoho ze svých dětí. Znám i jeho rodiče, jako sousedy. Ten člověk se ve svém mládí, prožívaném ve druhé polovině naší normalizace, rozhodl být novinářem. Dostal se na fakultu žurnalistiky a vystudoval ji. Dnes je redaktorem jednoho z celostátně působících médií. V době kdy studoval na střední škole a byl již rozhodnut ke studiu žurnalistiky prokazoval svůj talent v psaní textů pochlebujících komunistickému režimu. Přišel však převrat podzimu 89 a ze začínajícího komunistického novináře se postupem času stal novinář, zjednodušeně řečeno katolický. Objevil v sobě i talent básníka. Dnes je možno v katolicky orientovaném tisku číst jeho rozhovory s lidmi, kteří na vlastní kůži zakusili co to je jít proti proudu v čase a v naší zemi kde vládnou komunisté.
Nepopírám, že prohlédnutí a obrácení člověka je možné. Křesťanství na této skutečnosti mimo jiné stojí. Dokonce slyšíme o lidech, kteří, jak sami o sobě tvrdí, zakusili takřka bleskové procitnutí a obrácení. Ne nadarmo však v Písmu čteme o tom, že rozhodující je to zda člověk v tom novém, k čemu se obrátil a pro co se rozhodl, vytrvá až do konce svého života.Že to není jednoduché a snadné ukazuje příklad "mého" básníka. V novinách, které nepravidelně čtu, jsem se začetl do reakce jakéhosi překladatele na jejich anketu Kniha roku 2009. Autora zaujala slova "mého" básníka, který zde jako knihu roku uvedl titul Vcházení do Evropy. V odůvodnění své volby básník napsal, že je to "noblesní lekce všem Antievropanům – křupanům". Autor, kterého tato příkrá básníkova slova zaujala v prvé řadě z jazykového hlediska, aniž by o básníkovi věděl to co já dochází k závěru, který ukazuje na falešnost našich sebejistot v tom, že jsme definitivně za sebou nechali svoji minulost, že jsme od ní zcela bezpečně odstřiženi. Není tomu tak. Máme stále důvod k pokoře a k pokání, jsme stále ještě na cestě a nevíme kde a kdy z hlubin našeho bytí náhle vyvře něco co naši sebejistotu otřese a zpochybní nás, jako se to stalo "mému" básníkovi. Autor pozastavivší se nad básníkovým výrokem svoje zamyšlení končí takto: "Zatím ještě ne ´nepřátelé Evropy´ ani ´názorově méněcenní´, zatím jenom páně ...... ´křupani´. Ale co není může být. Kdyby takhle mluvil nějaký bruselský podržtaška hledící si svého zajištěného živobytí, bylo by to nechutné, ale vlastně by to bylo k smíchu. Ale když se touto po totalitarismu páchnoucí demagogií ohání básník (tj. člověk, jenž by měl mít k jazyku niterný vztah a měl by být nadmíru citlivý na jeho zneužívání a prznění), je to k pláči."
pátek 19. února 2010
úterý 16. února 2010
pandán Karl Rahner
Úvahy 2010
Pandán převzatý od Karla Rahnera
k textu Křesťanem nelze být bez církve
Jde o úryvek z jeho obsáhlého díla Základy křesťanské víry (vydal TRINITAS r.2002)
Oprávněná důvěra ve vlastní církevní společenství
Jednotlivý křesťan má nesporně právo předpokládat, že jako legitimní má být uznána především jeho vlastní dějinně církevní existence z níž vychází jeho myšlení a na níž trvá, dokud se neprokáže opak. Člověk, duchovně svobodná, dějinná bytost, která musí postupovat v odpovědnosti za své bytí je tím, kdo se nejprve s důvěrou spoléhá na předem danou situaci. Je ovšem bytostí reflektující, bytostí kritickou, jež klade otázky, bytostí, jež svou vlastní předem danou situaci tázavě zkoumá a podle okolností i překonává, a to i v existenciální revoluci, kdy se z takové předem dané situace vymaní a třeba ji i radikálně změní. Žádný člověk ve svém svobodném duchovním bytí, za které je také zodpovědný, nezačíná prostě od nuly a nekoncipuje totalitu svého bytí úplně nově. Proto má každý křesťan nejprve právo, aby momentální křesťanskou církevní situaci, která mu byla dějinně dána a kterou převzal, považoval za správnou. Všeobecná fundamentální teologie sama o sobě a in abstracto nepopírá tuto situační vázanost ani oprávněnost presumpce legitimity dějinně podmíněné situace.
To platí pro každého křesťana. Tím samozřejmě uznáváme, že křesťan jakékoliv denominace přijímá tuto situaci, jež je mu předem dána, už s důvěrou (předem mu danou jako závdavek) ve smysl své existence a podle toho také smýšlí, a to právem. Žádný křesťan nemá jako křesťan úkol a povinnost, aby vystoupil z dějinnosti své existenciální situace a totální reflexí chtěl teprve zakládat konkrétnost svého bytí. Tím ovšem nepopíráme povinnost člověka zodpovědně reflektovat svou situaci, v určitém smyslu ji zpochybňovat, případně ji změnit, třeba i velmi radikálně, na základě existenciální zkušenosti svého života spojené s vlastní reflexí. Nejprve však člověk začíná tím, že důvěřuje svým rodičům, že přijímá předávanou kulturu jako smysluplnou, že předpokládá platnost předávaných hodnocení, t.j. nesouhlasí s nimi absolutně, ale přece jen uznává jejich účelnost a důvěryhodnost a považuje je za skutečně nosný a pravý základ pro svou existenci. K tomu ještě přistupuje, že křesťan, jakéhokoliv vyznání, získává uvnitř tohoto určitého konfesionálního křesťanství zkušenosti křesťanské existence, milosti, spasitelné povahy svého života, nejhlubší útěchy své existence; nabývá zkušeností, o nichž zcela právem soudí, že pocházejí z jeho konkrétního křesťanství. Není tomu tak, že by konkrétní křesťan zakoušel v nejhlubším nitru svého subjektivního vědomí a svědomí něco z Boží milosti, z Božího odpuštění, ze smysluplnosti svého života, a pak by tuto zkušenost prohlásil za danou zcela nezávisle na konkrétním církevním křesťanství, v němž se již nachází. Nikoli: získává takovou vnitřní zkušenost skrze společenství, z hlásání slova, z přijímání svátostí, a není přitom podstatné, v jakém křesťanském společenství se tak děje. Proto má také křesťan právo pokládat toto konfesionální křesťanství, jež mu bylo dějinně dáno, alespoň pro sebe za legitimní.
Katolická fundamentální teologie jako apologetika římskokatolické církve se musí m.j. vyrovnat s tím, že i církev jiné konfese zprostředkuje pravou, skutečnou křesťanskou zkušenost.
Strana 1
pondělí 15. února 2010
Křesťanem nelze být bez církve
Přátelé, chci se tu podělit o myšlenky o církvi, které mě oslovily.První , jež tu zmíním jsem nalezl v útlé brožuře rakouského pastorálního teologa a sociologa Paula M. Zulehnera nesoucí titul Církev: Přístřeší duše.Autor již na počátku svého textu říká: "Hluboko v každém člověku zůstává silná touha po kořenech." Ano, každý máme potřebu být někde doma. Potřebujeme však střechu nejen nad hlavou ale také nad duší. Většina lidí pokládá dosud za důležité patřit do malého světa rodinného života, a to navzdory tomu co vidíme kolem sebe, navzdory rozpadu tohoto mikrosvěta a atomizaci lidské existence. Když to ale nefunguje doma nepřekvapuje, že člověk hledá pochopení, útočiště u jiných lidí. Jenomže tyto nově vznikající vztahy mu přesto nemohou poskytnout jistotu po které, byť třeba jen podprahově, touží, hledá ji. Jak říká autor zmíněné knížky, hledá stálé přístřeší pro duši. Kdo mu je ale může opravdu poskytnout?
Zrno a kvas
Církev putující
Potřeba milosti rozpoznání
Kudy z labyrintu, který rozděluje?
pátek 12. února 2010
Velikonoční tajemství
středa 10. února 2010
Volavka purpurová
pondělí 8. února 2010
Eretz.cz | Izrael a Blízký východ ve zpravodajství - Iniciátor pomluv proti Piu XII. je negacionista
A Massive Blizzard Hits Washington, D.C.
neděle 7. února 2010
The last drive of Super Bowl XXXIV
Americký fotbal, sport, který je nám vzdálený. Přesto atmosféra , jak ji přibližují všichni aktéři tohoto videa, včetně zapáleného komentáře reportérů i hudebního doprovodu, má v sobě schopnost vtáhnout nás, alespoň na tu krátkou chvilku,do děje.
pátek 5. února 2010
2010 Cookies
čtvrtek 4. února 2010
středa 3. února 2010
Meryl Streep's Golden Career
pondělí 1. února 2010
dobrý film CIZINKA
V programu čtu, že jde o thriller a kupodivu ne americký ale francouzský. Je tam jen titulek CIZINKA bez nějaké bližší anonce. Riskli jsme to a stálo to za podívání. Jde o svého druhu moralitu. Děj má několik časových rovin, které se prolínají.Studentka žurnalistiky má milostný vztah se svým profesorem. Problém je vtom, že on je ženatý a má dcerušku.Milenka na něj naléhá, aby se rozhodl. On mluví o své odpovědnosti k rodině ona zase o jeho odpovědnosti k ní. Snad v téhle její argumentaci lze dedukovat kdo, že byl tím z jehož podnětu vznikl jejich milostný vztah. Právě při jednom takovém dohadování, které se odehrávalo za jízdy autem došlo k onomu klíčovému okamžiku, který se stal vlastně hybatelem celého dramatického příběhu filmu. Jedou v dešti při dohadování prudce zastaví na jinak prázdné silnici. Venku leje jako z konve. Tu kolem nich projíždí červené osobní auto, které ve smyku zastaví. Profesor, v domnění, že se někomu v autě mohlo něco přihodit jde ke stojícímu vozu. Otevírá jeho dveře. V autě sedí jeho manželka, je v pořádku. V ruce drží montážní klíč, tím svého manžela několikrát uhodí do hlavy , ten padne na silnici mrtev a ona odjíždí. Vedle jeho těla zůstal ležet vražedný nástroj, protože do silnice buší vytrvale prudký déšť smyje z něho pachatelčiny otisky. Milenka běží k ležícímu tělu a volá policii. Je zatčena obžalována a uvězněna. Po nějaké době se ocitá na svobodě. Chce začít nový život. Tady film začíná. Propuštěná žena zakouší, že je cizinkou uprostřed lidí v místě kde chce začít znovu svobodně žít. Netuší, že ocitla řízeně v opětovném ohrožení své nově nabyté svobody. Tím ohrožením je milá, šestnáctiletá dívka se kterou se setkává při práci v redakci regionálních novin. Divák může zanedlouho poznat, že ona milá dívenka má odvrácenou tvář mstitelky. Je to totiž dcerka mrtvého profesora. Byla svědkem jeho zabití. Věděla proč se její matka k vraždě uchýlila.
Příběh připomíná divákovi onu otázku osobní odpovědnosti o které se přeli profesor se svou milenkou. Nikdy nejednáme tak, že by se to v nějaké formě nedotýkalo jiných lidí, ať těch nejblžších či zcela cizích. Není nikterak zpozdilé to jednoslovní přikázání: NECIZOLOŽ.