sobota 31. března 2012

Hra s ohněm | Václav Klaus

Myslím, že tady u nás v ČR opravdu někdo vrtí psem a stále se mu to daří. Pokud jde o novináře, mnozí nesporně plní roli (asi nevědomky?) užitečných idiotů. Historici by nám mohli říci jak tomu bylo s novinářskou obcí a její rolí v čase  předcházejícím 2. světové válce.
Hra s ohněm | Václav Klaus

středa 28. března 2012

Pozoruhodnosti ukryté v poznámkách

K charakteristickým rysům vědeckých knih patří bohatý a rozsáhlý poznámkový aparát. Většinou čtenáře knihy taková poznámka směruje někam dál k dalším informacím souvisejícím s daným tématem knihy. Jsou také poznámky, které sami přímo podávají ony rozšiřující informace. V tomto směru jsou mi toho dokladem   teologické knihy českého františkána  Ctirada Václava Pospíšila. Dnes mám na mysli jednak zcela odlišný okruh vědeckého zájmu a  stejně tak je tomu s charakterem poznámky na niž tu chci nejen upozornit ale přímo ji citovat. Onu poznámku jsem nalezl v historické práci RAKOUSKÁ DIPLOMACIE 1842 – 1852.V kapitole Italská otázka a "Stohodinová válka" na straně 195 autor píše: "Král Karel Albert (jde o sardinského panovníka moje pozn.) se v důsledku porážky svých vojsk nakonec rozhodl abdikovat ve prospěch svého syna Viktora Emanuela, který neprodleně zahájil jednání o příměří. A tady je odkaz č.771 na poznámku jejíž obsah mě okouzlil. Je stručnou a naprosto jasnou ukázkou toho co je to jednat jako gentleman. Cituji: "Ordonanční důstojník  Karl hrabě Schönfeld, který sloužil u štábu maršála Radeckého, své setkání s novým sardinským králem popsal následovně: "Králův zjev  nebyl takový, aby jeho postavení z něho bylo patrno. Husarský dolman zavěšený přes rameno a nápadně šikmo posazená čepice mu propůjčovaly podivuhodně nedbalé vzezření, jaké neodpovídalo mým představám o královské důstojnosti. Přiblížil jsem se k němu krátkým cvalem, podal jsem mu hlášení, ale pak jsem se instinktivně stáhl na konec doprovodu. Cítil jsem, že zde je na místě skromné vystupování. On byl poražený král, já poručík vítězné armády, on mužem, který právě utrpěl nejtvrdší ránu osudu, já v této chvíli šťastným smrtelníkem."

středa 7. března 2012

Sharp okraji Starého Montrealu DRI | Flickr - Photo Sharing!

Sharp okraji Starého Montrealu DRI | Flickr - Photo Sharing!
Tak tenhle obrázek, ale především jeho název mne zaujal "ostrý roh". To je opravdu ostrý roh oproti jinému "ostrému rohu", který někteří znáte z městěčka ČÁSLAV. Tam se tak říká jedné křižovatce. Její ostrost v porovnání s ostrostí tohoto domu v kanadském Montrealu je hodně a hodně ztupená.
Že nic kromě anglického textu nevidíte, tak na tu angličtinu klikněte a budete hned doslova v obraze.

Hoši ze sousedství

Známe se od jejich narození, vždyť jsme sousedé. Dnes byli našimi hosty.